بخش اول

از خالو حسین کوه کن تا  فرهاد امروز

داستان غلبه اندوه یک مرد بر صخره ها خالو حسین کوهکن؛ وارث تیشه فرهاد

کوهکن

از دیدنی های شهر بانه وره"منطقه ی میگوره  باینگان شهرستان پاوه" کنده کاری هایی در دل کوه یا غاره که توسط شخصی به نام خالو حسین کنده  شده.حسین کوه کن با نام اصلی حسین عثمانی، با داشتن تنها یک پا به مدت ۱۹ سال به کندن صخره‌ای در منطقه ی میگوره از توابع بانه‌وره مشغول بوده که در نهایت  دخمه های سنگی خالو حسین را می‌سازد که به خاطر همین کار فرهاد ثانی (دوم) یا فرهاد سده ی بیستم لقب گرفته.

دخمه هاي سنگي خالو حسين " فرهاد دوم کرمانشاه"

 این مجموعه دارای 9 اتاق در دل کوهه که چند تا از آنها به یکدیگر متصل هستند.حکایت حسین کوه کن یا خالو حسین حکایتی است متفاوت از یک عمر سختی و مشقت، حکایت و نمادیست از غلبه بر معلولیت و پیروزی بر صخره های فولادی، حکایت پیروز شدن تیشه بر سنگ و اثبات این" که همت اگر سلسه جنبان شود  مور تواند که سلیمان شود"

 

استان کرمانشاه،باینگان،غار،دخمه

 

بخش دوم

از خالو حسین کوه کن تا  فرهاد امروز

دوران کودکی  خالو حسین همچون  سایر کودکان به روال طبیعی گذشت تا اینکه در سن 20 سالگی ازدواج می کند و زندگی وی با 3 پسر و 3 دختر هر روز شیرین تر می شه اما این شیرینی چندان دوام نداشت.درحقیقت25 سالگی حسین،  سرآغاز فصل جدیدی از مشکلات کمر شکن و تلاش وی برای فائق آمدن بر آن مشکلات در زندگیه. وی به رسم جوانان زمان خویش به شکار میره و در حین شکار گلوله ای از تنفگش رها میشه که به پایش اصابت می کنه و برای همیشه پایش را از دست میده اما هرگز این نقص عضو نتوانست  در عزم او خللی ایجاد کنه. گرچه حسین خود نیز در آن زمان این امر را فقط خواسته و تقدیر پروردگارش میدونه.

اندکی بعد خانه و کاشانه اش را در روستای دروله از دست میده و به منطقه قشلاق میره و در خانه ای گلی در آنجا به زندگی ادامه میده.مدتی بعد از آن نیز همه حیواناتش به دلیل ریزش خانه تلف می شوند و بعد از آن ماجرا ،سه پسر و همسرش را به دلایل مختلف از دست میده. حسین در سختی زندگی با سه دختر تنها می ماند.

بعد از شوهر دادن دخترانش وی بیش از پیش احساس تنهایی و سختی می کنه  اما این پایان مشکلات حسین نبود چراکه مدتی بعد نیز همسران هر سه دخترش هم از دنیا میرند

 

استان کرمانشاه،باینگان،غار،دخمه

 

 بخش سوم

از خالو حسین کوه کن تا  فرهاد امروز

خالو حسین تنها و در اوج مشکلات غیر قابل تصور به منطقه کوهستانی و خالی از سکنه میگوره (در نزدیکی شهر باینگان از توابع شهرستان پاوه ) میره و با جسم معلولش تصمیم به جنگ با سرنوشت و صخرها می گیره.حسین در سال 57 با جسمی معلول، یک کلنگ و بیل شروع به تراشیدن دل صخره می کنه تا در بی کسی و برای خود کاشانه ای مهیا کند.

وی 19 سال از عمر خود را برای ساخت خانه اش صرف می کنه و هیچ گاه در طول این 19 سال ناامید نمی شه و کار را رها نمی کنه و جالب آنکه تمام این مدت کار رابا یک کلنگ و بیل انجام داده. کلنگی که برای او خیلی ارزش داشته. در طول این 19 سال حسین از دل صخره ای سفت و محکم برای خود خانه ای مجهز شامل چندین اتاق، حمام ، راهرو و ...  می سازه

مشکلات و سختی های پیش آمده حسین را از یاد خدا و معاد نبرده و وی در خانه ی خود و در دل صخره  برای خود قبری می سازه تا بعد از مرگش در در  آن قبر آرام بگیره.

پس از اتمام کار حسین تصمیم میگیره خانه اش را دو طبقه کنه اما کلنگش را می دزدند و 10 سال بعد آن را پیدا میکنه اما دیگر رمق و توانایی ادامه کار ازخالو حسین پا به سن نهاده گرفته شده.  خالو حسین در سال  ۹۳  برای کمک  به  تجهیز  مدارس شهرباینگان ، حاصل دسترنج خود را  اهدا میکنه. او هم‌چنین به چند مسجد دیگر در بانه‌وره نیز کمک کرده و ازاعمال خیرخوانه ی خود دریغ نکرده .سرانجام خالو حسین، معروف به فرهاد ثانی، در سن ۸۶ سالگی (۵ مرداد ۱۳۹۵)درگذشت

 

استان کرمانشاه،باینگان،غار،دخمه

نویسنده زهرا پور سینا